2020 KIŞ OKULU

20 - 24 Ocak Programı

27 - 31 Ocak Programı

  • Yapan Çocuk 2020 Kış Okulu Programı’na 5’li, 3’lü atölye paketleri ya da tek atölye seçeneği ile katılabilirsiniz.
  •  
  • 5’li paket (tercih edeceğiniz 5 atölye): 900 TL
  • 3’lü paket (tercih edeceğiniz 3 atölye): 600 TL
  • Tek atölye: 250 TL
  •  
  • 2020 Kış Okulu’na kayıt yaptırmak için tıklayın.
  • Neden Kış Okulu Yapıyoruz başlıklı blog yazımızı okumak için lütfen tıklayın.

Da Vinci 3B Tasarım ve Baskı

Bu atölyede çocuklar 3B yazıcının heyecan verici dünyasına adım atacaklar. Günlük hayatta kullanabilecekleri ilk nesneleri 3B yazıcıda üreterek hem bu teknolojinin potansiyelini, hem de kendilerinin ne kadar fazla şey yapabileceklerini keşfedecekler. Bunu yapabilmek için de bilgisayarda tasarım programında çizim yaparak 3 boyutlu düşünme becerilerini geliştirecekler. Eskiz çalışmasıyla başlayıp beyin fırtınasıyla devam edecek, tasarım odaklı düşünme tekniklerini kullanıp adeta bir endüstriyel tasarımcı gibi çalışacaklar.

arduino02-800x500

Elon Musk Arduino ile Programlama

Bu atölyede çocuklar Arduino elektronik devre kartı ile programlamaya giriş yapacaklar. Günlük hayatta kullanılan makinelerin arkasındaki sensör teknolojisi ve programlama mantığını keşfedecekler. Bunu yapabilmek için öncelikle algoritma yazdıkları eğlenceli oyunlar oynayıp çeşitli programlama dillerinde kod yazarak adeta bir yazılım mühendisi gibi çalışacaklar. Arduino kullanarak çeşitli objeleri nasıl harekete geçirebileceklerini ve onlara farklı komutlar verebileceklerini görecekler.

Akıllı Fabrika ve Endüstri 4.0

Dijital dönüşüm ve 4. sanayi devrimi sürekli konuşulan, farklı sanayilerden birçok şirketin ve ülkelerin gündeminde olan bir konu. Bu atölyede çocuklar, akıllı fabrikalardaki üretim yöntemlerini inceleyerek 3B yazıcılardan basılmış parçalarla birer robot kol üretecekler. Ürettikleri robot kolları öncelikle hidrolik sistemle çalıştıracak, adından Arduino elektronik kartı ile birleştirerek kendi robot kollarını programlayacaklar. Bir fabrikanın çalışma prensibini robot kolları kullanarak nasıl anlaşılır hale getirebilirizi gösteren bu atölye, çocuklar için çocukları geleceğin üretim yöntemlerine hazırlanması için bulunmaz bir fırsat.

Turing Kodlama Atölyesi

Bu atölyede çocuklar Scratch ile kodlama dünyasına giriş yapacaklar. Programlama yapmanın temelinde yatan algoritma mantığının günlük hayattaki her şey üzerinde çalışabildiğini keşfedecekler. Kendi hayatlarında yaptıkları basit işlerde algoritma işlemlerin sıralamasını yapmanın önemini deneyimleyecekler. Çevrimiçi kodlama programları kullanarak çeşitli animasyonlar yapacak adeta bir bilgisayar programcısı gibi çalışacaklar.

Asimov Robotik Atölyesi

Bu atölyede çocuklar, daha önce öğrendikleri algoritmalar ve elektronik bilgiler ile robotiğin etkileşimli dünyasını keşfe çıkacaklar. Çeşitli sensörleri ve çalışma prensiplerini anlayıp birbirleriyle iletişim kurmalarını sağlayacak kodları yazacaklar. Çocuklar yaş gruplarına göre mBot kullanarak takımları ile geleceğin mühendisleri gibi robotlarını tasarlayıp çalıştıracaklar.

Akıllı Şehirler ve Akıllı Ulaşım

Gelecekte çocuklarımız günümüzün belediyelerinin tasarladığı şehirlerde yaşayacaklar. Peki bu şehirler ne kadar insan odaklı, yaşanılabilir, çevresel sürdürülebilirliği olan, kısaca akıllı olacak? Bizim gibi İstanbul’da yaşıyorsanız, her gün ulaşım, enerji, çevre ve geri dönüşümle ilgili çözümler üzerine düşünüyorsunuzdur. Bu atölyede çocuklar gelişen teknoloji ile birlikte şehirlerdeki yaşamı kolaylaştırmanın yollarını arayacaklar. Şehir içi trafiğin düzenlenmesi ile ilgili akıllı ulaşım yöntemleri üreterek sensörler ve nesnelerin interneti (IoT) gibi araçları kullanarak çözümler üretecekler.

micro:bit ile Tasarım

Bu atölye çocukların, micro:bit’in hazır elektronik devresi ile programlamaya ve algoritmik düşünmeye odaklanarak, çevrelerindeki malzemeleri kullanarak interaktif ürünler ortaya koymaları amaçlanmaktadır. Çocukların, micro:bit’in hazır elektronik devresi ile programlamaya ve algoritmik düşünmeye odaklanarak, tasarım odaklı düşünme metodolojisi ile çevrelerindeki malzemeleri kullanarak interaktif ürünler ortaya koymaları ve kullanıcı kavramıyla tanışmaları amaçlanmaktadır.

Giyilebilir Teknolojiler Atölyesi

Bu atölyede çocuklar moda dünyasına teknolojik bir giriş yapacaklar. Günlük hayatta kullanılan kıyafet ve aksesuarların üzerinde Arduino Lilypad kullanarak teknolojik dönüşüm uygulayacaklar. Bunu yaparken teknolojinin insana hayatında ne gibi kolaylıklar sağlayacağını keşfedecek ve birer mühendis terzi gibi çalışacaklar.

Sherlock Holmes Atölyesi

Bu atölyede çocuklar kendi kameralı mikroskoplarını yaparak adli tıp bilimine giriş yapacaklar. Günlük hayatta etraflarında olup biten olaylara mantıklı açıklamalar arama yetkinliklerini geliştirecekler. Kurgulanmış bir hikaye içerisinde olay yerinden örnekler toplayarak hem problem çözme yöntemlerini, hem de teknolojik uygulamaları kullanarak olay örgüsünü çözmeye çalışacaklar. Bunları yaparken adeta profesyonel bir dedektif gibi çalışacaklar.

Lego Mindstorms

Bu atölyede çocuklar dünyaca ünlü First Lego League’de kullanılan Lego Mindstorms EV3 setleri ile tasarımlar yapıyor. Lego’nun kendi kodlama ara yüzünü kullanarak yaptıkları robot, araç ya da aletin çalışması için gerekli olan programı yazıyorlar. Çocuklar motor becerilerinin yanı sıra kodlama becerilerini de geliştiriyorlar.