Ara Tatilde Ne Yapılmalı?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Bu ara tatil de nereden çıktı?

Ara tatil öğrenciler için mi, öğretmenler için mi?

Bu sene MEB’e bağlı okullar 9 Eylül’de başlıyor. Daha önceleri rastgele yapılan 9 günlük bayram tatilleri dışında öğrenciler ve öğretmenler için ara tatil fırsatı olmamıştı. Ara tatilin bir fırsat olmasının nedeni, belli kalıplarla etrafı çevrilmiş müfredatlar arasında sıkışan öğrenciler ve öğretmenler için yaratılmış bir kendini dinleme zamanı olması.

Okulların açılmasından itibaren öğretmenler her sene beyaz bir sayfaya yazı yazar gibi öğrencilerini donatıyor. Öğrenciler de çizgisiz defter gibi doldurulmayı bekliyor. Bundan sonra ara tatillerde öğrenciler kendi defterlerine kendileri bir şeyler yazmaya başlayacak gibi görünüyor. Bu da demek oluyor ki kendilerini geliştirmek istedikleri alanlarla ilgilenmek için uzun bir hafta onların oluyor.

Bu ara tatiller, öğrencileri “öğrenci” olmaktan çıkarıp “talebe” olmaya yönlendiriyor. Talebe, Arapça kökenli talep eden anlamına gelir ve ṭalebe-i ˁulūm “ilim talipleri” deyiminden türemiştir. Talep etme kavramı, kişi ne öğrenmek istiyorsa ona yönelmesini de içinde barındıran bir durum. Bu ara tatil, öğrenciler için tam da talebe olma zamanı. 2 ay boyunca okulda öğrendiklerini ya da merak ettiklerini araştırma, keşfetme ve yaratma zamanı. Öğretmenler için ise okul rutinine bir hafta ara verip öğrenciler için daha yenilikçi ve daha faydalı neler yapılabileceğini araştırma, düşünme ve keşfetme zamanı. İlk düşününce bir hafta kısa bir süre gibi görünebilir ama yeni bir yetkinlik kazanmak ya da yeni bir kapı aralamak için çok ideal bir süre.

Yapan Çocuk olarak biz de bu süreçte talebelerin ve öğretmenlerin yanında olmaya hazırlanıyoruz. Müfredatta yer almayan güncel eğitim teknolojileri ile donatılmış atölye içeriklerinin her biri hem öğretmenlere hem de öğrencilere gelecekte kullanabilecekleri yeni yetkinlikler kazandırmak için onları bekliyor. 

Yapan Çocuk ara tatil programlarına buradan göz atabilirsiniz.