Çocuklar İçin Sanal Havacılık

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Hangimiz çocukken uçmayı hayal etmedik?
Neden kuşlar gibi uçamadığımızı düşünmedik?

Hep bir yolunu aradık, sonra kanat takıp koltuktan koltuğa zıpladık en sonunda uçak yapmayı hayal ettik ve büyüdükten sonra ise tek yapabildiğimiz şey sadece cam kenarında uçak bileti aramak oldu. Havacılığa olan ilgimiz yaşımızla doğru orantılı olacak şekilde giderek azalmakta.

Çocuk yaşlarda havacılık merakını ateşleyecek ve destekleyecek alternatifler çoğu ailelerin çocukları için arayışta olduğu bir alan. Buna başlangıç için en uygun yöntemlerin başında model uçak yapımı ve simülatör kullanmak geliyor. Havacılığın temel prensiplerini bu sayede keşfetmenin verdiği coşku ve heyecan çocuklar için paha biçilemez niteliktedir.

Gerçek pilotlar gibi 10 yaşında bir çocuğun uçak simülatöründe Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan bir Boeing 737’yi kaldırıp İstanbul Boğazının üstünden geçip Atatürk Havalimanı’na indirme deneyimi onun için unutamayacağı bir keşif haline gelecektir. Bunun yanı sıra bir de model uçak yaparak uçakların aerodinamik yapılarının ve hareketlerinin uçmaya olan etkilerini fark ettiğinde karar verme zamanı gelmiştir. Bundan sonraki hayatında havacılıkla ilgili bir şeyler mi yapacak? Yoksa kendisi için yeni hayaller mi kurmaya başlayacak?

Yaşadığımız bu çağda iş sadece simülatörü kullanmakla bitmiyor. Bu konuda deneyim kazanan çocuklar, havayolu şirketlerinin kurduğu sanal havacılık sitelerine kayıt olup pilotluğa orada da devam edebiliyorlar. Yani çocuklar okuldan geldikten sonra bilgisayarın başına geçip gerçek pilotlar gibi hazırlıklarını yapıp belirlenen saatte Tokyo’dan Paris’e uçabiliyor. Sanal havacılıkta da gerçek havacılıkta olduğu gibi uçuş saatlerine göre deneyimi artan sanal pilotlar gerçek pilot olma yolunda da önemli bir adım atmış oluyorlar.

Hava yollarında çalışan pilotlar ile üniversitelerin Sivil Havacılık bölümü ve Uçuş Okulları’nda eğitim gören pilot adaylarının eğitim ihtiyaçlarına cevap verebilmek için kurulan Flywithsim tarafından geliştirilen Boeing 737 simülatörünü çocukların deneyimleyeceği bir şekilde 3 saat süren bir atölye çalışmasına dönüştürdük. Bunu yaparken amacımız çocukları simülasyonun başına oturtup “şu düğmeye bas, bu düğmeye bas, şimdi bekle” demekten ziyade iki aşamalı bir program oluşturduk. İlk aşamada çocuklar havanın bir madde olduğunu keşfedip hava araçlarının nasıl uçtuğunu ve havada nasıl yön değiştirdiklerini model uçaklar yaparak ve kullanarak öğreniyorlar. İkinci aşamada ise uygulamaya geçerek yardımcı pilot ve kabin ekibi eşliğinde uçuşa başlıyorlar.

Uçuş Simülasyon Eğitimi (Boeing 737) atölyesine katılmak için https://yapancocuk.com/yaz-okulu/ sayfasından kayıt yaptırabilirsiniz.