Çölde 3 Boyutlu Yazıcıdan Baskı Almak

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Çölde 3 Boyutlu Yazıcıdan Baskı Almak

Merhabalar, sizlere bu yazımda Markus Kayser’in çölde yaptığı SLS (Seçmeli Lazer Sinterleme) 3 boyutlu (3B) yazıcıyı anlatacağım.

Eğer normal bir 3B yazıcı kullanıcısıysanız, gidip binlerce dolar verip SLS 3B yazıcı alırsınız. Ama siz de Markus Kayser gibi yaratıcıysanız ve yeni bir şeyler yapmak istiyorsanız, bir yazıcıya binlerce dolar vermek yerine doğa dostu atık oluşturmayan bir yazıcı yapabilirsiniz.

Markus Kayser, elektrik enerji üretimi ve hammadde kıtlığı sorunlarıyla giderek daha fazla yüzleşen bir dünyada bu proje ile enerji ve malzemenin bol olduğu çölün üretim potansiyelini araştırdı. Çöl ortamındaki kum ve güneş ışığının hem hammadde hem de enerji sağlayacağını düşünüyordu. 

Dünyanın çöllerinde iki element egemendir: Güneş ve kum. Birincisi, büyük bir potansiyel enerji kaynağı sunar. İkincisi, neredeyse sınırsız bir kaynaktır. Çölde güneşin kesme ve birleştirme yöntemiyle çalışma deneyimi doğrudan bu iki unsuru bir araya getirebilecek yeni bir makine fikrine yönelmesini sağlamış.

Markus Kayser, 3B yazıcıyı nasıl yaptığını anlatmaya geçmeden önce, sizlere SLS 3B yazıcının çalışma prensibinden bahsetmek istiyorum.

Toz halindeki maddenin ısıtma işlemi yoluyla katı bir forma dönüştürülmesi işlemi, sinterleme olarak bilinir. Son yıllarda 3B baskı SLS (seçici lazer sinterleme) olarak bilinen tasarım prototiplemesinde popüler hale gelmiştir. Bu 3B yazıcılarda, çeşitli toz halindeki plastiklerden, reçinelerden ve metallerden çok hassas 3B nesneler oluşturmak için lazer teknolojisini kullanılır.

3B modellemeler, tasarımcı tarafından bilgisayarla CAD dosyası olarak tasarlanmış 3B tasarımların tam olarak fiziksel karşılığıdır.


Peki bunu nasıl yaptı?

Çöl kumu erime noktasına kadar ısıtıldığında ve soğumaya bırakıldığında cam halinde katılaşır. Bunu aşağıda bulunan görsellerde net bir şekilde görebilirsiniz.


Markus, Güneş ışınlarını kullanarak lazer sinterleme sistemi  adını verdiğimiz 3B yazıcı sistemini kullandı. Normal 3Byazıcılarda  kullanılan kimyasal bazlı plastik ve reçine malzemeler yerine çölde bolca bulunan kumu kullanmayı tercih etti. Devamında bu makineyi çölde  kullanacağı için elektrik enerjisini de solar paneller ile çalışan bir SLS 3B yazıcı yaptı.Şimdi makinenin çalışma sistemini ve nasıl objeler bastığını izlemek ve bu yazdıklarımla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için aşağıdaki videoyu izleyelim.