Uzayda Yürüyüşe Çıkmak

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

“Somewhere, something incredible is waiting to be known.”

                                                                                                         Carl Sagan

İncecik kum tanelerinden oluşan bir kumsalda metrelerce yalınayak yürümeye başladığınızda kaç tane kum tanesine bastığınızı hiç düşündünüz mü?

ya da

Kapkaranlık aysız bir gece göl kenarında, ağaçların yanı başında gecenin sesini dinlerken yıldızların arasına dalıp seyahat ettiniz mi?

Kum tanelerinin arasında var olan mikro ve yıldızların ötesinde ise makro bir evren keşfedilmeyi bekliyor. (Bilinen evrenin daha iyi anlamak için videoya göz atabilirsiniz)

Ortalama 35 yaşında bir insanı düşündüğümüzde, 13.800.000.000 yaşında olduğu tahmin edilen bir şeyden neler öğrenibileceğini hayal bile edemiyorum. Bunu düşünürken bana bir çok konuda yardımcı olan Carl Sagan’ın Evrenin ve Yaşamın Sırları kitabı ve öğrencisi astrofizikçi Neil deGrass Tyson’ın anlatımıyla çekilen belgeseli hayatın belli dönemlerinde belki de yedi yılda bir okunması ya da izlenmesi gereken eserler.

Çocuklarımızın Dünya, Güneş Sistemi ve evren hakkında sordukları sorulara hazır olup onları doğru şekilde bilgilendirmek ve merakını körüklemek, aldığımız bilgi mirasını aktarmanın en güzel yoludur.

Yapan Çocuk olarak tam da bu noktada okullarda pek bahsi geçmeyen, öğretim programında yer almayan ama çocukların merakını kabartan uzay hakkında bilgilendirici ve uygulamalı bir atölye hazırladık. Çocuklarınızla yaptığınız uzay sohbetlerini daha keyifli hale getirmek için onları Stellarium ile Uzay ve Ötegezegen Keşfi Atölyesi’ne katılmaları için Yapan Çocuk’a getirebilirsiniz.