Yapan Çocuk’ta Proje Atölyesi

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Yapan Çocuk’ta yeni dönemde proje tabanlı öğrenme programımızı yaygınlaştırıyoruz. 

Farklı yaşlardan katılımcılarımız, kendilerini geliştirmek için ilgi alanlarına göre atölyelerimize zaten katılıyor. Arka arkaya birkaç atölyeyi düzenli alanların kendilerini en fazla geliştirdiklerini görüyoruz. Ama farklı atölyelerde öğrendikleri teknoloji ve yetkinlikleri bir araya getirmeye başlayanlar için bambaşka bir dünya açılıyor önlerinde. Biz de en fazla bu katılımcılarımızla çalışmaktan keyif alıyoruz. Çünkü ellerinin altındaki ‘alet kutusuyla’ yaratıcılıklarını konuşturmaya başlıyorlar! Bu deneyimi mümkün olduğunca çocuğa, gence ve yetişkine yaşatmak istiyoruz. 

Proje Tabanlı Öğrenme programımız şu şekilde işliyor:

Yapan Çocuk’a ilk defa gelen bir genç arkadaşla ilgi duyduğu konuları konuşuyoruz ve mekanımızdaki bütün teknolojilere ve araçlara bakması için ona fırsat veriyoruz. Velisiyle ise onun daha önce neler yaptığını, en çok neden keyif aldığını, hangi tür işleri yaparken zorlandığını, hangilerini doğal ve kolay bir şekilde yaptığını konuşuyoruz. Buna göre ona belli bir program çiziyoruz. Programın başında belli başlı temel yetkinlikleri edinmesi için hangi atölyelere katılması gerektiğini belirliyoruz. Örneğin, kodlama, elektronik kartlar, robotik, 3B modelleme, 3B yazıcılar… Bunların eğitimlerine katıldıktan sonra bu teknolojileri kullanarak temel işlevleri yerine getirmeyi kavrayan genç arkadaşımız artık proje saatine hazır oluyor.

Ayda 2 haftasonu, cumartesi sabah 10-13 arasındaki proje saatine bir dönem boyunca katılan yeni Yapan Çocuk üyemiz mentorları eşliğinde kendine bir proje belirliyor. Giyilebilir teknolojiler ilgisini çekti diyelim. Etrafta kendine bir cisim/insan yaklaşınca ışıkları yanan ve ses çıkaran bir tişört yapmakla başlamaya karar verdiğini varsayalım. İlk önce yeni konusuyla ilgili bir eğitim alıyor ve LilyPad sistemlerini kullanmayı öğreniyor. Sonra ayda 2 kere daha önce kullandığı teknolojilerden faydalanarak projesini geliştirmeye başlıyor. Yani gerçekten uygulamaya adım atıyor. Bilgi konusunda eksik kaldığı yerlerde eğitmen ekibimiz ona yardımcı oluyor ve bu konuda uzmanlığını geliştirmesine destek oluyor. Bir süre sonra genç arkadaşımız teknolojik tişörtünü ilk düşündüğünden daha da ilerletmeye karar veriyor ve akıllı telefonuyla konuşan bir tişörte yapmaya karar veriyor. Yapmayı planladığı projeyi küçük adımlara bölerek analiz ediyor. Bu adımları gerçekleştirebilmek için hangi konularda kendini geliştirmesi gerektiğini planlayıp bilinçli bir öğrenmeye adım atıyor. Tabii bu sadece bir örnek. Genç arkadaşımızın yaptığı proje tamamen onun yaratıcılığına kalmış.

Eğer ayda 6 saat yeterli olmazsa üyelerimiz için ekstra proje saati de ayarlıyoruz. Bir dönemi bitiren üyemiz yeni teknolojileri öğrenmeye devam ederek her dönem yeni projeler üzerinde çalışmaya devam ediyor. 

Bu konu ilginizi çekiyorsa, Proje Tabanlı Öğrenme yazımıza da bir göz atın.