Yetişkinler İçin

YETİŞKİN EĞİTİMLERİ

Kendinizi, 21. yüzyıla ve dijital dönüşüme ne kadar hazır hissediyorsunuz?

İster kendiniz için, ister çocuğunuza daha fazla yardımcı olabilmek için yeni teknolojilerin heyecanlı dünyasına adım atmak ister misiniz?

Çocuğunuz bir teknoloji atölyesine katıldıktan sonra ya da o gün okulda yaptıklarını anlattığında neler yaptığını daha iyi anlamak ister misiniz?

Yaşam boyu öğrenme gün geçtikçe daha da geçerli hale geliyor. Çünkü dünya değişiyor ve bu değişime ayak uydurabilmek için bizim de yetişkinler olarak kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. O kadar heyecanlı konu var ki keşfedilecek: Robotik, kodlama, dijital dönüşüm, akıllı şehirler, giyilebilir teknolojiler, akıllı fabrikalar, nesnelerin interneti (IoT), 3B yazıcılar, 3B modelleme ve çizim, tasarım odaklı düşünme (design thinking) bunlardan sadece birkaçı…

Nesiller arası bağların güçlenmesi hayat boyu öğrenmenin sürekliliğinin sağlanması için bu eğitimlere önem veriyoruz. Bu nedenle yetişkin eğitimlerinde iddialıyız ve mümkün olduğunca yetişkinle çalışmak önceliklerimizden biri.

3B Tasarım ve Baskı

3B Yazıcı

Evlerin içine giren, okullarda kullanılmaya başlanan, sanayide prototiplemedeki önemi artan 3B yazıcıları kullanmayı öğreten atölye. Sadece 3B yazıcıları kullanmayacaksınız, aynı zamanda 3B modellemeyi de öğreneceksiniz. 3B çizim programı Adobe Fusion 360’ı kullanarak aklınızdaki herhangi bir 3 boyutlu objeyi tasarlayıp plastikten baskısını alabileceksiniz. Dahası bilgisayarınıza bu programı yükleyeceğiz ki evde de tasarıma devam edebilesiniz. Öğrendiklerinize evde devam ederken tasarladığınız objeleri dilerseniz bizim 3B yazıcılarımızda basabilirsiniz. Benim de bir 3B yazıcım olsun derseniz, size satın alabileceğiniz farklı 3B yazıcıyı seçme konusunda destek olabiliriz.

Arduino ile Elektronik Prototipleme

Arduino, Sensörler, Kodlama

Etrafımızdaki basit nesneler, elektronikler ve akıllı sistemler arasındaki iletişim giderek artıyor. Nesnelerin interneti ya da IoT olarak da anılan bu iletişim sistemlerini daha iyi anlayabilmek, ihtiyaçlarımıza göre özelleştirebilmek ve hatta tasarlayabilmek için Arduino ile bir başlangıca davet ediyoruz sizi.. Açık kaynak ile tanışarak büyük bir topluluktan pek çok bilgi ve insana ulaşarak projelerinizi geliştirebilirsiniz. Atölye boyunca Arduino’nun temel özelliklerini, kullanım alanlarını keşfedecek, basit elektronik devrenizi kurup programladıktan sonra ise sensörlerle bunları interaktif hale getirebileceksiniz. Bu atölye sayesinde kendiniz, çocuklarınız ve öğrencileriniz için Arduino ile robotlar veya akıllı ev sistemleri tasarlamaya ilk adımı atmış olacaksınız.

Robotik

mBot, Sensörler, Programlama

Hayatımızın her alanında farkında olmadan kullandığımız ve her yerde karşımıza çıkan robotların nasıl çalıştığını uygulamalı olarak öğreten atölye. mBot isimli bir robotun parçalarını birleştirecek, tüm sensörleri ve diğer parçaları kendiniz bağlayacak ve her bir parçasını ayrı ayrı programlayacaksınız. Bu yaptığınız robot sayesinde çocukluğunuzda yaşadığınız keşfetme heyecanını hatırlayabilir ve o günlere geri dönebilirsiniz. Çocukluğunuzda kullandığınız uzaktan kumandalı arabaları üretme sırası artık sizde. Yalnızca bu sefer uzaktan kumanda sizin akıllı telefonunuz olacak!  

Python ile Programlama

Algoritma, Programlama

Hayatımda hiç bilgisayar programlaması yapmadım, zaten yapamam diyenlerdenseniz fikrinizi değiştirecek ve bu dünyaya giriş yapabileceğiniz bir atölye. Yapay zeka, makine öğrenmesi gibi alanlarda yaygın olarak kullanılan Python programlama diline giriş olan bu atölyede algoritma ve algoritmik düşünme ile başlayıp sonrasında Python’da gerekli olacak komutlarla devam ediyoruz. Algoritma yazma, değişken tipleri, bu değişkenleri ekrana yazdırma, kullanıcıdan veri alma ve bu verileri belli koşullara göre değerlendirme atölye boyunca yapacağımız çalışmalar arasında. Bu atölye ile hep başlamak istediğiniz Python’a başlayabilir, kendi kodlarınızı yazabilir, farklı uygulamalar geliştirmeye ilk adımı atabilirsiniz.

Akıllı Fabrika ve Endüstri 4.0 ile E-STEAM Uygulaması

Robot Kol, Arduino

Dijital dönüşüm ve 4. sanayi devrimi sürekli konuşulan, farklı sanayilerden birçok şirketin ve ülkelerin gündeminde olan bir konu. Bu atölyede katılımcılar, akıllı fabrikalardaki üretim yöntemlerini inceleyerek 3B yazıcılardan basılmış parçalarla birer robot kol üretecekler. Ürettikleri robot kolları öncelikle hidrolik sistemle çalıştıracak, adından Arduino elektronik kartı ile birleştirerek kendi robot kollarını programlayacaklar. Bir fabrikanın çalışma prensibini robot kolları kullanarak nasıl anlaşılır hale getirebilirizi gösteren bu atölye, çocuklar ve gençler için atölye içerikleri geliştiren eğitimciler için de bulunmaz bir fırsat.